Kompletní servis v oblasti nouzového osvětlení


Revize nouzového osvětlení

Pří výpadku elektrického proudu se zapíná nouzové světlo automaticky. Jakékoliv takové světlo je tedy nouzovým světlem, určené k únikovému osvětlení ve veřejných budovách, kancelářích a dalších objektech, kde pokud nastane výpadek proudu, nouzové osvětlení díky záložnímu zdroji k úniku poslouží.

Revize nouzového osvětlení

Je běžné, že i takové osvětlení, jako je nouzové, potřebuje občasnou a pravidelnou revizi pro správné fungování. Nouzové osvětlení není klasické osvětlení budova, ale je dostatečné pro únik v případě výpadku elektrického proudu. Dnes je běžné, že se staví ohromující budovy, které mají většinou výtahy, ale výpadek elektrického proudu zabrání užití takových výtahů. Protože výpadek elektrického proudu může být projevem požáru, je nutné budovu opustit. Nouzové světlo tak pro transport pomůže.

Co všechno se při revizích nouzové osvětlení ověřuje?

Nejen výkon a funkčnost samotného osvětlení je potřeba revizí provést, ale také všech zdrojů a cest, které k takovému nouzovému světlu náleží. Revize se tak provádí pro veškeré rozvody pro napájení osvětlovacích těles, a to jak s vlastním zdroje, tedy akumulátorem uvnitř osvětlovacího tělesa, světla, nebo pak revize centrálního rozvodu napětí včetně jistících prvků a všech dalších komponentů.

Jak se dělí nouzové osvětlení?

Podle ČSN EN 1838 (36 0453) se nouzové únikové osvětlení dělí na nouzové osvětlení únikových cest, podle článku normy 3. 4., dále protipanické osvětlení, dle článku 3. 5. A třetím typem dělaní je nouzové osvětlení prostorů s velkým rizikem podle článku 3. 6. Je nutné pamatovat na to, že je rozdíl mezi nouzovým osvětlením a pak také náhradním osvětlením. Druhé jmenované má za úkol sloužit k orientaci v případě zhasnutí hlavního osvětlení.

Revize nouzového osvětlení podle typu

Podle typu revize, respektive podle časové příslušnosti, kdy se revize nouzové osvětlení provádí, se dělí na výchozí, tedy tu úplně první, klasickou, dále pravidelnou, kterou je nutné provádět v pravidelných intervalech. Dále je to revize nouzového osvětlení mimořádná, často po zvláštní události a pak dílčí, tedy části nouzového osvětlení. Revize je možno také kombinovat například dílčí-periodická, podle typu.

Údržba a zkoušky nouzového osvětlení

Údržba a zkoušky nouzového osvětlení se provádí v pravidelných intervalech a to denně, podle čl. 7. 2. 2 ČSN EN 502172 je nutno pravidelně kontrolovat ukazatele činnosti centrálního napájení pro nouzové osvětlení, aby tak mohlo být užíváno. Další je pak kontrola jsou za měsíc, podle článku 7. 2. 3 ČSN EN 502172, kde je nutno provést simulační kontrolu sítě napájení nouzového osvětlení. A poslední možností je kontrola jednou za rok, podle čl. 7. 2, 4 ČSN EN 50172, kde se u každého svítidla kontroluje stanovená doba pro svícení. Takovou údržbu je potřeba provádět pravidelně, podle stanov a také pro vlastní potřebu.

Kontakt

ENERGOM Projekty, a.s.

Ostrava, Opava, Olomouc, Zlín

Ostrava - Třebovice, Zemědělská 5295/6, PSČ 722 00

+420 777 929 770

info@energom.cz

Oprávnění k revizi nouzového osvětlení

  • vlastníme osvědčení o odborné způsobilosti na úseku požární ochrany vydané ministerstvem vnitra.

  • vlastníme osvědčení osoby poučené na §4 vyhlášky 50/1978 Sb.

Dále by Vás mohlo zajímat

Dnes si ještě velmi často pletou lidé pojmy nouzové osvětlení a náhradní osvětlení. Také dnes většina majitelů restaurací neví že musí mít tzv. protipanické osvětlení veřejných prostor, které v případě výpadku elektrického proudu umožní pohodlný (pokud možno) východ všech osob, aniž by nastala panika.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace