Kompletní servis v oblasti nouzového osvětlení


Nouzové osvětlení ve zdravotnictví

Zdravotnictví je oblast, ve které je nouzové osvětlení velice důležité, stejně jako jiné, nezávislé zdroje energie. Jedná se o to, že v případě výpadku elektrického proudu by v nemocnicích, nejen operačních sálech, ale i dalších důležitých pracovištích přestalo jít elektrické napájení, najednou by bylo hodně zle. Proto existují právě nezávislé zdroje elektrické energie, které tak spustí svoji činnost v době, kdy k výpadku náhlého rázu dojde.

Nouzové osvětlení pro zdravotnická zařízení a sanatoria

Nařízení vlády, které se týká nouzového osvětlení, se nemohlo vyhnout ani takovým oblastem, jako jsou zdravotnická zařízení a sanatoria, kde probíhá léčba, často v dnešní době závislá jak na elektrické energii, ale také je nutné mít dostatečné osvětlení pro bezproblémový dosah ke všem pacientům. Kdo alespoň jednou byl v nemocnici, pak jistě ví, že tam se svítí stále. To právě proto, že v nemocnici je provoz takřka nepřetržitý.

Nouzové osvětlení ve zdravotnictví

Ve zdravotnickém zařízení a sanatoriích se postupuje v případě dodržení nouzového osvětlení podle norem ČSN 33 2140 a ČSN 33 2130. Ty jasně sdělují, jak má nouzové osvětlení vypadat, kde má být umístěno a jaká je doba pohotovosti takových světel. Je to důležité nejen z důvodu bezpečnosti, ale především záležitostí, jako je provoz takového zařízení.

Údržba nouzového osvětlení

Protože i takové světlo, jako je nouzové, potřebuje fungovat, je nutné provádět pravidelné zkoušky a revize o jeho funkčnosti. Jde o to, že nikdo nikdy předem neví, kdy bude takové osvětlení potřeba, a tak je nutné, aby bylo právě v případě nutnosti v pohotovosti. Jsou kontroly, které se musí provádět každý den, ty jsou běžné a nijak zvlášť náročné. Pak jsou to ty, které se provádí jednou za měsíc a ty nejnáročnější, kdy se testuje funkčnost takových zařízení je jednou ročně.

K čemu nouzové osvětlení

Někteří lidé by mohli namítat, že takové nouzové světlo něco stojí, také jeho provoz a že je to kolikrát zbytečné, protože dříve, kdy taková světla nebyla, lidé také žili. To je sice v jisté míře pravda, jenže je také nutné uvést i informaci o tom, že již dříve by se taková světla hodila a v mnohém by usnadnila práci. A to jak pracovníkům, či jiným osobám, které se v objektu nachází, ale jiným, například záchranářům.

Značky a úniková cesta

Mnoho z nás si běžně pod pojmem nouzové osvětlení představí piktogramy, které svítí a ukazují únikový východ z budovy. Upozorňují také na možné obtíže, překážky, jako jsou třeba schody nebo změny směru. Piktogramy také patří mezi nouzové osvětlení.

Kontakt

ENERGOM Projekty, a.s.

Ostrava, Opava, Olomouc, Zlín

Ostrava - Třebovice, Zemědělská 5295/6, PSČ 722 00

+420 777 929 770

info@energom.cz

Oprávnění k revizi nouzového osvětlení

  • vlastníme osvědčení o odborné způsobilosti na úseku požární ochrany vydané ministerstvem vnitra.

  • vlastníme osvědčení osoby poučené na §4 vyhlášky 50/1978 Sb.

Dále by Vás mohlo zajímat

Dnes si ještě velmi často pletou lidé pojmy nouzové osvětlení a náhradní osvětlení. Také dnes většina majitelů restaurací neví že musí mít tzv. protipanické osvětlení veřejných prostor, které v případě výpadku elektrického proudu umožní pohodlný (pokud možno) východ všech osob, aniž by nastala panika.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace