Kompletní servis v oblasti nouzového osvětlení


Nouzové osvětlení ve školách

Školy jsou veřejné budovy, kde se slučuje několik desítek, ale většinou stovek žáků, ale i zaměstnanců školy, jako jsou nejen pedagogové, ale i další jako je údržbář – školník, uklizečky, administrativní pracovníci, většinou i kuchaři, kuchařky a mnoho dalších. A tak se jedná správě o místo veřejné, kde je nutnost podle zákona a příslušných vyhlášek, vybavit nouzovým osvětlením.

Vyhláška Ministerstva pro místní rozvoj

Podle vyhlášky Ministerstva pro místní rozvoj č. 499/2006 Sb. o dokumentaci staveb je stanoven plný rozsah o tom, jak zabezpečit stavbu, budovu, objekt, včetně nouzového osvětlení. Stěží si sami umíme představit, co nastane, pokud najednou přestane běžné světlo svítit. Jsme zvyklí a závislý na osvětlení a najednou by bylo divné, pokud by světlo přestalo fungovat. Někteří si mohou vybavit dobu, kdy v bouřce přestane jít elektřina, a hledáme svíčky, abychom se té tmy zbavili.

Kolik světla je ve školách potřeba

Pravdou je, že většinou se tráví čas ve školách v době, kdy je bílý den a tak není až tak nutné svítit, využívat elektrické světlo. Jenže to neznamená, že tomu tak bude napořád. Navíc je dost známo, že školy vysoké, nebo i jiné školy jsou v provozu i ve večerních hodinách a v místnostech, které jsou celé uzavřené, rozhodně je nutné svítit a mít také k dispozici nouzové světlo.

Nouzové světlo

Může se z ničeho nic stát, že běžné světlo přestane fungovat a pak v případě plné studovny, posluchárny, může dojít k nepříjemnému okamžiku, který se ponese v duchu paniky, kdy všichni v naprosté tmě budou dezorientováni a budou se ve tmě chtít dostat z místnosti. To může znamenat nejen škody na zdraví, ale dokonce i lidských životech, v případě úplné tmy. Nouzové osvětlení je tak v takových okamžicích nutné.

Co je nouzové osvětlení

Samotné nouzové osvětlení je takové, které má vlastní, nezávislý zdroj energie a tak může plnohodnotně sloužit i v případech, kdy elektrický zdroj energie přestane fungovat z jakéhokoli důvodu. Může se jednat o několik příčin, výjimkou není ani požár části budovy a tak je nutné zahájit evakuaci místa. Nouzové osvětlení výrazně pomůže při odchodu osob.

Piktogramy jako běžný standard ve školách

Dost často si lidé pletou klasické nouzové světlo s piktogramy, což je sice takové jakési nouzové světlo, ale jedná se zejména o světlo, které ukazuje únikové východy a nemusí být vždy plně viditelné. Pouze znázorňuje cesty podle určitých kritérií. Díky nim je možné se i v neviditelném terénu dobře orientovat a najít tak únikový východ, pakliže nastane problém.

Kontakt

ENERGOM Projekty, a.s.

Ostrava, Opava, Olomouc, Zlín

Ostrava - Třebovice, Zemědělská 5295/6, PSČ 722 00

+420 777 929 770

info@energom.cz

Oprávnění k revizi nouzového osvětlení

  • vlastníme osvědčení o odborné způsobilosti na úseku požární ochrany vydané ministerstvem vnitra.

  • vlastníme osvědčení osoby poučené na §4 vyhlášky 50/1978 Sb.

Dále by Vás mohlo zajímat

Dnes si ještě velmi často pletou lidé pojmy nouzové osvětlení a náhradní osvětlení. Také dnes většina majitelů restaurací neví že musí mít tzv. protipanické osvětlení veřejných prostor, které v případě výpadku elektrického proudu umožní pohodlný (pokud možno) východ všech osob, aniž by nastala panika.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace