Kompletní servis v oblasti nouzového osvětlení


Nouzové osvětlení v bytových domech

V případě selhání klasického osvětlení v budovách, je k dispozici nouzové osvětlení, nebo by správně mělo být. Podle rozlohy, prostor a místa se pak určuje, zda je nutné, aby nouzové osvětlení bylo v provozu a na místě, anebo je to věc banální, zřízená pouze na popud někoho, bez nutnosti nařízení vlády.

Nouzové osvětlení v bytových domech

V prostorách, které jsou obývány více lidmi, různými domácnostmi a jedná se o místa společná, tak trochu veřejná, což jsou chodby bytových domů, pak je nutno, aby byly tyto prostory osvětlené nouzovým světlem. Jedná se také o společné prostory, jako jsou sklepy či půdní prostory, pokud jsou. Všude, kde je společné osvětlení běžné, je nutné mít i nouzové osvětlení, zejména ve formě označení únikových východů ve tmě svítícími šipkami.

Proč je osvětlení nutné mít?

To, jak budete mít vybavenou domácnost vlastního domu, ať obýváte dům s kýmkoli a jedná se o několika generační dům, pak záleží na vás, jak své vlastní prostory uzpůsobíte. Jenže v domech, kde se pohybuje několik osob, je potřeba mít osvětlení, které v případě výpadku proudu a současně i nutné evakuace zajistí klidnější pohyb, než bez světla. Panika může nastat během chvíle. Nejvíce lidé začínají běsnit ve chvíli, kdy nevědí, co se děje, ale tuší, že něco není v pořádku.

Piktogramy jako nutnost bytových domů

Pro veřejné prostory bytových domů se tak pro orientaci v případě vypnutí běžného světla, tedy výpadku elektrického proudu používají tak zvané piktogramy, což jsou právě výše uvedené světelné a orientační označení únikového východu z budovy ven. Jedná se o svítící barvu v naprosté tmě. Piktogram sice nedělá plné světlo, ale zas na druhou stranu je velkou výhodou právě to, že se dá díky šipkám zorientovat a tak snáze z budovy uniknout i za úplné tmy.

Nouzové osvětlení

Někdy je součástí bytového domu i nouzové osvětlení, tedy světlo, které svítí v době, kdy z nějakého důvodu běžné světlo nemůže svítit. Nouzové světlo má vlastní zdroj napájení, tedy nepotřebuje k činnosti elektřinu. Většinou se jedná o jakousi baterii, fungující na podobném způsobu jako běžná baterie, napájená elektřinou, kdy se energie uloží do baterie a poté po nějakou dobu svítí. Podle typu se pak určí i činnost nouzového osvětlení, které svítí tak, jak je dáno. Pro určitá místa jsou nařízené normy, jak dlouho musí takové světlo svítit.

Důležitost nouzového osvětlení oceníme až ve chvíli, kdy jej sami potřebujeme. V jiném případě tak máme pocit, že se jedná o zbytečnost.

Kontakt

ENERGOM Projekty, a.s.

Ostrava, Opava, Olomouc, Zlín

Ostrava - Třebovice, Zemědělská 5295/6, PSČ 722 00

+420 777 929 770

info@energom.cz

Oprávnění k revizi nouzového osvětlení

  • vlastníme osvědčení o odborné způsobilosti na úseku požární ochrany vydané ministerstvem vnitra.

  • vlastníme osvědčení osoby poučené na §4 vyhlášky 50/1978 Sb.

Dále by Vás mohlo zajímat

Dnes si ještě velmi často pletou lidé pojmy nouzové osvětlení a náhradní osvětlení. Také dnes většina majitelů restaurací neví že musí mít tzv. protipanické osvětlení veřejných prostor, které v případě výpadku elektrického proudu umožní pohodlný (pokud možno) východ všech osob, aniž by nastala panika.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace