Kompletní servis v oblasti nouzového osvětlení


Nouzové osvětlení

Naše generace je zvyklá a prakticky závislá na elektrickém proudu a stěží si někdo z nás umí představit, že by najednou nebyl. Stačí, aby na krátký čas vypnula elektřina a je hned rušno, zmatek. Nejenže mnoho budov má vstupy na elektrický pohon, ale i mnoho budov má výtah, který je poháněn jedině elektřinou a pokud tedy vypadne proud, je nutno sejít po schodišti, které je ve většině případů také osvětleno a tudíž bývá na schodišti, v době elektrického výpadku tma. Jenže dnes už je běžnou součástí takových schodišť, ale i jiných míst tak zvané nouzové osvětlení, které má svůj záložní zdroj a právě při výpadku elektrického vedení slouží pro lepší orientaci.

Nouzové osvětlení je povinné nejen v nemocnici

Většina z nás si představí tu katastrofu, kdy vypadne elektrický proud při vážné operaci. Jenže nemocnice na to vybaveny jsou a všechny takto důležité stroje, přístroje, zařízení a také místnosti jsou vybaveny záložními zdroji, takže i když elektrický proud vypadne, nejedná se o tragédii, ale to důležité funguje na zmíněných záložních zdrojích a nouzovém osvětlení. Jenže nejen v nemocnicích má nouzové osvětlení svůj význam. Hodně potřebná jsou nouzová světla ve velkých budovách a také v nákupních centrech a jiných, podobných budovách, kde se pohybuje mnoho lidí. Pokud nastane výpadek elektrického proudu, pak nastane také obrovská panika. Několik stovek, možná i tisíce lidí najednou neví, co se děje a začne panika. Při nouzovém osvětlení alespoň se eliminuje výrazně riziko vážené paniky s ničivými následky.

Pravidelné revize nouzového osvětlení

Protože nouzové světlo nikdo nikdy neví, kdy bude potřeba a na jak dlouho, svádí to k laxnímu přístupu, respektive k nulové toleranci přítomnosti takových světel. Tedy, že se málokomu chce zajímat o přítomnost takových nouzových světel. A tak to nařizuje zákon, který jasně a přehledně stanoví, jak často se má která revize nouzových světel včetně záloh a vedení provádět. U každého typu je to jinak, jsou kontroly měření denní, měsíční, ale i roční. Vše záleží na typu a umístění nouzového světla. Například denní kontroly, revize nouzového světla se provádí pomocí naměřených hodnot, měřáků, které jasně ukazují hodnoty, v pořádku, nebo významné, na které je potřeba si dát pozor. Měsíční kontroly se provádí většinou dílčích provozů, tedy jednotlivých součástí, a ty roční kontroly, revize jsou náročné, detailní a probíhají formou zkoušky a zátěžového testu.

Nouzové únikové osvětlení

Tradičním nouzovým osvětlením je únikové osvětlení, právě užívané v prostorách, kde se vyskytuje několik lidí a v případě výpadku elektrického proudu tak alespoň funguje nouzové únikové osvětlení. Hlavním cílem nouzového únikového osvětlení je především zajištění bezpečného odchodu z prostor při výpadku elektrického proudu. Podle normy ČSN EN 1838 musí být úniková světla umístěna ve vzdálenosti do dvou metrů od bezpečnostních zařízení, jako je hasicí přístroj a to ve vodorovné poloze. Nejlepší je tak umístit nouzové světlo dva metry nad podlahu, bude tak norma splněna.

Kam všude je nutné umístit nouzové osvětlení

Podle předchozího textu je jasné, že nouzová světla musí být v přímé blízkosti u hasicích přístrojů, hadic, nebo třeba i lékárničky, tlačítka pro poplach a další nezbytnosti k lepší a efektivnější záchraně. Dále je nutností umístit nouzové osvětlení nad otvory, dveře, kterými se dá poklidně vycházet, jako jsou únikové východy. Nouzové světlo je nutností na každém schodišti, zde je přece jen nouzové osvětlení velice nutné a další velice důležitou nutností je umístění nouzového světla všude tam, kde dochází ke změně úrovně cesty. To znamená křížení, nebo změna směru cesty a mnohé další.

Kontakt

ENERGOM Projekty, a.s.

Ostrava, Opava, Olomouc, Zlín

Ostrava - Třebovice, Zemědělská 5295/6, PSČ 722 00

+420 777 929 770

info@energom.cz

Oprávnění k revizi nouzového osvětlení

  • vlastníme osvědčení o odborné způsobilosti na úseku požární ochrany vydané ministerstvem vnitra.

  • vlastníme osvědčení osoby poučené na §4 vyhlášky 50/1978 Sb.

Dále by Vás mohlo zajímat

Dnes si ještě velmi často pletou lidé pojmy nouzové osvětlení a náhradní osvětlení. Také dnes většina majitelů restaurací neví že musí mít tzv. protipanické osvětlení veřejných prostor, které v případě výpadku elektrického proudu umožní pohodlný (pokud možno) východ všech osob, aniž by nastala panika.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace