Kompletní servis v oblasti nouzového osvětlení


Intenzita nouzového osvětlení

Norma o nouzovém osvětlení stanovuje nejen místo a druh nouzového osvětlení, které má být pro daný typ objektu použit, ale také jistou intenzitu osvětlení. Pokud totiž je světlo nedostatečné, téměř žádné, může to způsobit dost nepříjemnou komplikaci v případě evakuace.

Typy svítidel pro nouzové osvětlení

Norma dle zákona vydaná také definuje přesné znění typů nouzových svítidel a to děli svítidla na ty, co jsou pro trvalé nouzové osvětlení, tedy že energie nouzového osvětlení je neměnná a světlo funguje po celou dobu, co je nouzové osvětlení v provozu, respektive musí být, ale i v běžném provozu. Dalším typem je svítidlo pro dočasné nouzové osvětlení, které je právě v provozu pouze a jen tehdy, kdy je nutné, aby svítilo nouzové osvětlení, jinak v provozu není. Speciálním typem je kombinované nouzové osvětlení, jež má dva světelné zdroje a tak svítí prakticky neustále, zdroj energie přijímá v závislosti na aktuálně dodávané energii. A posledním typem je samostatné svítidlo pro nouzové osvětlení. Takové světlo je nezávislé na jiných zdrojích a jiných světlech. Vše má vlastní.

Typy režimů nouzového osvětlení

Klasický, normální režim je takový režim, který dovoluje světlu být v plném provozu a v případě nutnosti, výpadku elektrického proudu, se světlo automaticky přepne na nouzový režim osvětlení ze zdroje vlastního akumulátoru. Nouzový režim je stav osvětlení, který dovoluje osvětlení fungovat i v případě, kdy je běžný zdroj energie vypnut a tak je nutno použít vlastní baterie, pokud nastane porucha vlastního napájení energie. Režim klidového stavu je ten stav nouzového osvětlení, který znamená i vypnutí normálního napájení. Jakmile se zapne normální napájení, pak se i stav mění na normální režim.

Potřeba osvětlení pro provoz

V souvislosti s nouzovým osvětlením se často hovoří i o dalších a podobných normách, které stanovuje zákon, a které se s léty postupně mění, upravují. Důvodem jsou hlavně měnící se požadavky na bezpečnost, která by měla být plnohodnotná. Někomu se může zdát takové nouzové osvětlení velice zbytečné, protože před několika lety si lidé vystačili i bez něj. Jenže požadavky se dnešní doba mění a tak se i upravují normy a s ní tedy i potřeba nouzového osvětlení, mimo jiné.

Osvětlení únikových východů

Pokud se hovoří o nouzovém osvětlení, většině z nás se vybaví klasické únikové východy, tedy zelené označení směrů. Pokud nastane úplná tma, pak takové piktogramy označují pohodlnou únikovou cestu, kdy upozorňují i na změnu směru, nebo případné překážky, jako je třeba schodiště a další. Únikové východy by měly zabezpečit rychlou a pokud možno bezpečnou cestu z budovy.

Kontakt

ENERGOM Projekty, a.s.

Ostrava, Opava, Olomouc, Zlín

Ostrava - Třebovice, Zemědělská 5295/6, PSČ 722 00

+420 777 929 770

info@energom.cz

Oprávnění k revizi nouzového osvětlení

  • vlastníme osvědčení o odborné způsobilosti na úseku požární ochrany vydané ministerstvem vnitra.

  • vlastníme osvědčení osoby poučené na §4 vyhlášky 50/1978 Sb.

Dále by Vás mohlo zajímat

Dnes si ještě velmi často pletou lidé pojmy nouzové osvětlení a náhradní osvětlení. Také dnes většina majitelů restaurací neví že musí mít tzv. protipanické osvětlení veřejných prostor, které v případě výpadku elektrického proudu umožní pohodlný (pokud možno) východ všech osob, aniž by nastala panika.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace